ABEL17ABEL17ABEL17
[email protected]
​Merkez Adres: Akşemseddin Mah. Ömerhalisdemir Cad.No:19/1,Eyüp,İstanbul
Şube Adres: Ortakapı Mah Karadağ Cad No:10 Kat:4 Merkez/Kars

ARTLINE KARS

Sevdiğine sözü olanın bir kilim dokumasıyla başlar bu uzun hikaye..

Kars Halı & Kilim

Son  yıllarda  makina  halılarının  yaygınlaşması  ile  Kars Halısı  da  bundan etkilenmiş  popülaritesini yitirmiş,  el dokumacılık  maalesef  bitme noktasına gelmiştir. 

Yün halının  insan vücuduna olan faydaları saymak ile bitmez.  Gelişmiş ülkeler bunun  farkında  ve  bundan  dolayı  doğal içerikli halılar kullanmaya özen göstermektedirler.

ARTLINE KARS olarak Kars’a ve bölgeye önem gösteriyoruz. Unutulmuş kültür mirasımız Kars Halısını gündeme taşıyarak tekrar yaygın olarak kullanımını sağlamak istiyoruz. İç tüketim ve ihracata yönelik üretim tesisi kurarak Kars El Dokuma Halıcılığını ayağa kaldırmak eski itibarını kazandırmak istiyoruz.

Bölgedeki atıl olan koyun yünlerinin değerlendirilmesi ile birlikte evdeki bayanların sosyalleşmesini, üreterek ev ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarının sağlanmasını hedeflemekteyiz.
Bizler ARTLINE KARS olarak Kars Halısını aslına sadık kalarak yöresel koyun yününden kendi imalatımız olan doğal kök boya ipler ile klasik dokuma tezgâhlarında, geleneksel el dokuma metodu ile yöre insanları tarafından günümüz renk ve modellerle modernize ederek unutulmaya yüz tutmuş olan bu değerimizi yaşatmayı kendine amaç edindik.

El Dokuma Halı üretimine yönelik giderek artan ilginin altını doldurmak, ilham vermek, görünürlüğünü yitirmeye yüz tutan El Dokuma sanatını canlandırma amacıyla bu projeye soyunduk.

 

Subscribe to our newsletter

Sign up to receive latest news, updates, promotions, and special offers delivered directly to your inbox.
No, thanks